Uzrokuje pojavu plijesni, stvara kondenzaciju na zidovima i na taj način dovodi do strukturnih oštećenja materijala u domu, a također utječe i na zdravlje, može dovesti do respiratornih problema, izazvati alergiju i astmu te utjecati na dobar san.

Formula je, naizgled, vrlo jednostavna – vlage u prostoru ne smije biti niti previše, niti premalo. Stručnjaci kažu; idealna razina vlage u prostoru je između 30% i 50%. U nastavku donosimo 10 načina kako optimizirati vlagu u prostoru i olakšati si život.

1. KORISTITE KLIMA UREĐAJ

Klima uređaj prirodno pomaže u smanjenju vlage u zatvorenom prostoru jer unosi hladniji zrak dok istovremeno uklanja topli i vlažni zrak. Pripazite samo da redovito mijenjajte filtar kako biste održali vlagu pod kontrolom.

2. KORISTITE ISPUŠNE/VENTILACIJSKE OTVORE

Dok se tuširate koristite ventilacijski otvor, a dok kuhate obavezno upalite napu ili barem malo otvorite kuhinjski prozor. Iako ih obično možete isključiti nakon što završite sa svojim aktivnostima, zadržite ih upaljenima/otvorenima malo dulje. To će biti od velike pomoći u smanjenju vlage u zatvorenom prostoru.

3. IZBJEGAVAJTE VRUĆI TUŠ

Vrlo jednostavno: vruć tuš = vlažan zrak koji će i ventilacijski otvor teško reducirati. Razmislite o tome, barem u vrijeme nižih temperatura kad je pojava vlage češća i izražajnija. Ne trebate pretjerivati. Već nekoliko stupnjeva hladniji tuš može učiniti znatnu razliku..

4. ODRŽAVAJTE SVOJE OLUKE ČISTIMA

Oluci su često uzrok curenja vode u zatvorenim prostorima, što je loše i za vaš dom, za vašu razinu vlažnosti, ali i za vas. Važno je da očistite oluke i da vaš odvod bude usmjeren dalje od vašeg doma.

Foto: Pixabay

5. RUBLJE SUŠITE NA BALKONU, TERASI ILI DVORIŠTU

Sušenje odjeće u zatvorenom prostoru, posebice zimi, može dovesti do pojave vlage – posebice ako ju sušite na radijatorima. Radijatori mogu brzo osušiti rublje, ali to ujedno znači mogućnost da se u prostoru nađe velika količina vlage. U kombinaciji s toplinom u prostoru, stvaraju se povoljni uvjeti za razvoj plijesni koje se teško riješiti.

6. NABAVITE ODVLAŽIVAČ ZRAKA

Najsigurniji način za smanjenje vlage u zatvorenom prostoru je nabaviti odvlaživač zraka.

Odvlaživači zraka uklapaju se direktno u vaš ventilator za peć i uklanjaju vlagu iz zraka.

7. PREMJESTITE SVOJE SOBNE BILJKE

Biljke su živahne i lijepe, ali oslobađaju vlastiti dio vlage. Ako vaš dom ima puno sobnih biljaka, to bi moglo uzrokovati povećanje vaše vlažnosti. Predlažemo privremeno preseljenje u jednu dobro prozračenu prostoriju ili van.

8. KORISTITE BRIKETE OD DRVENOG UGLJENA

Briketi od drvenog ugljena više nisu samo za roštiljanje. Zapravo čine prilično dobar trik za odvlaživanje. Ne šalimo se – ovo zapravo funkcionira! Sve što trebate učiniti je uzeti nekoliko briketa i staviti ih u posudu – dovoljna je košara ili limenka. Ugljen je vrlo upijajući i isisavat će vlagu iz vašeg zraka. Morate ga zamijeniti svaka 2-3 mjeseca.

10. REDOVITO PROVJETRAVAJTE

Ponekad će i samo blago otvaranje prozora smanjiti razinu vlage. Činite to redovito, a preporuka je da zimi, dok to činite – ugasite radijatore kako se ne bi pojavila plijesan.

Foto: Pixabay