‘Back to basic’ iliti svođenje stvari na njihov najosnovniji (prvotni) oblik – tako bismo najkraće mogli opisati minimalizam, trend koji je već svima poznat zahvaljujući svojoj rasprostranjenosti.  Od umjetnosti i načina života, arhitekture, dizajna interijera pa sve do modnih kombinacija i kozmetike – minimalizam je ušao u sve pore života i, kako stvari stoje, još neko vrijeme će nastaviti biti jedan od vodećih trendova.

Karakteriziraju ga jednostavnost, čiste linije i monokromatska paleta boja. Obično kombinira otvoreni prostor, puno svjetla i funkcionalni namještaj, a naglasak stavlja na oblik, boju i teksturu samo šačice bitnih elemenata.

ELEMENTI MINIMALISTIČNOG STILA UREĐENJEA PROSTORA

OSNOVE MINIMALISTIČKOG UREĐENJA PROSTORA

Minimalistički pristup uređenje interijera koristi samo bitne elemente: svjetlo, oblik i lijepe materijale, najčešće smještene u nekom obliku otvorenog prostora (open space), kako bi stvorio osjećaj slobode i opuštenosti. Nema pretjeranog dizajniranja i ukrašavanja. Umjesto toga, nekolicina detalja koji se koriste su vrlo jednostavni i skladno se uklapaju u okruženje. To bi moglo biti, primjerice, neko umjetničko djelo koje ukrašava zid dnevne sobe, ili prekrasna vaze na vrhu stola u blagovaonici.

ČISTE LINIJE

Minimalistički namještaj i detalji za uređenje prostora usredotočeni su na funkcionalnost i praktičnost. Ravne, glatke površine i jake, čiste linije naglašavaju bitnu prirodu svake stavke. Izbjegavajte namještaj i pribor s visokim uzorcima ili vrlo detaljne ukrase. Umjesto toga, fokus stavite na čistoću i jednostavnost oblika. Iz prostora izbacite sve bespotrebne sitnice ili ih dobro sakrijte u neke od funkcionalnih i modularnih komada namještaja.

JEDNOBOJNA PALETA BOJA

Monokromatska shema boja karakteristična za minimalizam se sastoji od bijele, bež i sive boje, čime se želi postići prozračnost, elegancija i funkcionalnost prostora. Paleta boja također djelomice obuhvaća svijetle i meke prirodne nijanse poput hladnih i toplih sivih i smećkastih tonova uz eventualnu primjesu neke od drugih boja.

KOMBINIRAJTE RAZLIČITE NIJANSE I TEKSTURE

Kada koristite monokromatsku paletu boja, sjajan način da unesete toplinu u prostor je uključivanjem različitih nijansi i miješanjem tekstura. Na primjer, upotreba tapeta i mekih vunenih tkanina ili tepiha u spavaćoj sobi – dodat će željenu toplinu u prostor. U kupaonici tekstura i zrnce uzoraka pločica mogu pojačati vizualni dojam uz zadržavanje neutralne palete boja, dok drveni dodaci mogu omekšati oštre, bijele ili betonske elemente.

UKLJUČITE TEKSTIL

Tekstil dodaje teksturu i daje dodatnu dimenziju i toplinu prostoru. Zastori, posteljina, jastuci i podne prostirke u raznim tekstilima, poput lana, vune i pamuka, samo su neki od primjera kako sobi možete dodati toplinu i udobnost, a da pritom zadržite minimalistički stil.